مزایای استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی

چاپ فلکسی یا فلکسوگرافی از جمله روش‌های چاپی است که در فرایند چاپ از صفحه انعطاف‌پذیری به نام کلیشه استفاده می‌کند. یکی از خصوصیات مهم این فرایند چاپی، قابلیت استفاده از متریال‌های مختلفی مانند کاغذ، ورق مقوایی، آلومینیوم، فیلم پلاستیکی و غیره در اجرای عملیات چاپی است. به طوری‌که در میان تمامی آنها فیلم پلی استر به دلیل برخورداری از مشخصات فنی مناسب یکی از بهترین متریال‌ها به حساب می‌آید. در این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص مزایای استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی توضیحات مهمی را خدمتتان ارائه نماییم.

فیلم پلی استر چیست؟

فیلم پلی استر از مواد پلی اتیلن ترفتالاتی تشکیل شده‌ که در زنجیر اصلی هیدروکربنی آن اتصالات استری قرار دارد. وجود بارهای مثبت و منفی متعلق به گروه‌های استری مختلف که در این زنجیره قرار گرفته، باعث شده پلی‌استرها بافت‌های بسیار محکمی را تشکیل دهند. در نتیجه از مزایا و ویژگی‌های فنی مناسبی برای استفاده در صنایع مختلف برخوردار هستند. خاصیت بازتابندگی بالا، عایق الکتریکی، پایداری شیمیایی، استحکام کششی بالا و شفافیت ظاهری از مشخصات انواع فیلم‌‌های پلی استر محسوب می‌شوند.

باید بدانید فیلم‌های پلی‌استر در انواع مختلفی تولید می‌شوند، به طوری‌که هر کدام از آنها قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی از لحاظ خاصیت شکل‌پذیری، قابلیت چاپ و نفوذ پذیری دارند. همین مطلب فاکتور بسیار مهمی برای انتخاب آنها در صنایع مختلف بسته‌بندی و چاپ به حساب می‌آید. به طور مثال فیلم‌های مات قابلیت دوخت‌پذیری، شکل‌پذیری بالا، امکان شیرینگ در گرما با حداقل نفوذپذیری را دارند.

در مقابل فیلم‌های صاف و شفاف، پوشش‌هایی محکم و پایداری هستند که از لحاظ شیمیایی نفوذ پذیری بسیار پایینی داشته و در برابر رطوبت پایداری مناسبی از خود نشان می‌دهند. به عنوان انواع دیگر فیلم‌های پلی‌استر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فیلم پوشش دو طرفه
 • شکل پذیر در اثر گرما
 • فیلم پلی استر با پوشش یک‌طرفه
 • فیلم‌های صاف و بدون پوشش
 • فیلم‌های متالیز شده
 • فیلم نیمه شفاف یا مات

استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی

فیلم‌های پلی استر با قابلیت عدم نفوذ مواد شیمیایی، پوشش‌دهی بالا و تثبیت حرارتی از جمله متریال‌های مناسب برای به کار بردن در فرایند چاپ فلکسوگرافی شناخته می‌شوند. همچنین این ماده، بستر ایده‌آلی برای استفاده از انواع برچسب‌ها و رزین‌های فتوپلیمری بوده و قابلیت چاپ با لیزر و سیستم‌های جوهرافشان را در صنعت چاپ دارد.

از دیگر مزایای استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی می‌توان به بالا بردن دقت و سرعت چاپ، امکان چاپ در تعداد زیاد، قابلیت پذیرش روش‌های مختلف چاپی و مقرون به صرفه بودن انجام عملیات چاپی اشاره نمود.

البته باید بدانید انعطاف‌پذیری در انتخاب طیف متنوعی از جوهرهای مخصوص چاپ به ویژه جوهرهای مبتنی بر اشعه ماورا بنفش و جوهرهای حلال بر پایه آب، به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از این مواد پلیمری در صنعت چاپ شناخته می‌شود. علاوه بر آن لازم به ذکر است که با توجه به خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی که فیلم‌های پلی استر دارند، شرایط ایده‌آلی را برای ساخت صفحات چاپ فتوپلیمری و کلیشه‌ها نیز به وجود آورده‌اند.

مزیت‌های استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی

فیلم‌های پلی استر از مشخصات فنی و قابلیت‌های فیزیکی و شیمیایی مختلفی برخوردار هستند که به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت بالا در برابر گرما تا حرارت ۱۵۱ درجه سانتی‌گراد
 • قابلیت پذیرش متدهای چاپی گوناگون
 • انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت تولید در ضخامت و ابعاد گوناگون
 • مقاومت در برابر سرما تا منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد
 • امکان چاپ به کمک ۱ تا ۸ رنگ فول اچ‌دی
 • کیفیت تولید بسیار مناسب
 • وضوح بیشتر نسبت به مواد پلی اتیلن و پلی پروپیلن
 • قابلیت استفاده در صنایع مختلف از جمله بسته‌بندی محصولات الکترونیکی
 • استفاده در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به جهت ممانعت از نفوذ اکسیژن به مواد بسته‌بندی شده
 • قابلیت استفاده در صنعت عکاسی برای تولید نوارهای مغناطیسی
 • بستری مناسب برای چاپ روی تقویم‌ها، نوارهای قفسه یا نمایشگر‌های نقطه فروش
 • امکان سفارشی کردن تولید و ساخت طیف گسترده از فیلم پلاستیکی برای چاپ

روش چاپ روی فیلم پلی‌استر

پس از آشنایی با مزایای استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی، بهتر است در خصوص روند چاپ فلکسی نیز مطالبی را بیان کنیم. برای چاپ روی فیلم پلی استر در فرایند چاپ فلکسوگرافی، از غلطکی که تیغه باریکی دارد برای انتقال جوهر استفاده می‌کنند. این روش باعث تولید لایه‌ای از جوهر برای قرار گرفتن در زاویه‌ی خاصی می‌شود تا به راحتی بتواند روی متریال مورد نظر، که در اینجا فیلم پلی استر است، عملیات چاپ را انجام دهد. سپس در ادامه فرایند چاپ فلکسوگرافی، جوهر برای چاپ روی قسمتی که طرح مورد نظر قرار گرفته، به یک استوانه چرخان منتقل می‌شود.

در این حالت تصویر توسط جوهر، روی بستر پلاستیکی که داخل یک درام قرار گرفته، به طور یکنواخت منتقل خواهد شد. با توجه به نوع فرایند چاپ باید بدانید که در فلکسوگرافی، عملیات چاپی با انعطاف‌پذیری، سرعت و دقت بسیار بالایی انجام می‌شود. به این ترتیب می‌تواند در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از طرح‌های مورد نظر را چاپ کند.

نکات مهم استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی

برای این‌که انجام فرایند چاپ فلکسوگرافی بر روی فیلم پلی استر با کیفیت بالاتری انجام شود باید نکات مهمی را رعایت کنید که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

خاصیت کشش سطحی جوهر

کشش سطحی، نیرویی در مایعات است که اجازه می‌دهد، به گونه‌ای به نظر بیایند که گویا توسط یک غشای الاستیکی احاطه شده‌اند. این قابلیت باعث چسبندگی بیشتر مولکول‌های مایع به یکدیگر و ایجاد یک سطح یکنواخت در فرایند چاپ می‌شود. بر این اساس باید سطح کششی جوهری که برای چاپ بر روی فیلم‌های پلی استر مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمتر از سطح کششی حامل تصویر بر روی فیلم‌های پلاستیکی باشد‌. به این طریق عملیات چاپ با کیفیت بالاتری اجرا می‌گردد.

میزان انرژی سطحی فیلم پلی استر

انرژی سطحی نوعی انرژی مازاد در سطح بستر پلاستیکی نسبت به اندازه آن است. بنابراین برای اینکه فرایند چاپی با استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی به خوبی انجام شود، باید پیش از انجام عملیات، انرژی سطحی فیلم پلی استر را محاسبه کرده تا فرایند چاپ بدون عیب با هزینه کمتر و صرف وقت پایین‌تر انجام شود. باید بدانید بیشتر بسترهای پلاستیکی به ویژه فیلم پلی استر از سطح انرژی بالاتری نسبت به سطح کششی جوهر برخوردار هستند. بنابراین برای انتقال انرژی گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. همین مطلب باعث چسبندگی بیشتر جوهر و انتقال مناسب‌تر آن بر روی فیلم پلی استر می‌شود.

خاصیت رطوبت‌پذیری

توجه کنید که فرایند چاپ فلکسوگرافی، بر اثر کشش سطحی جوهر و انرژی سطحی لایه زیر آن ایجاد می‌شود. بنابراین برای بالا بردن کیفیت کار، میزان خیس بودن جوهر و رطوبت‌پذیری مناسب آن در فراید چاپ نکته مهمی است که باید مدنظر قرار بگیرد.

تعامل بین جوهر و فیلم پلی استر

برای چاپ بهتر و مناسب‌تر تصاویر بر روی فیلم پلی استر باید تعامل خوبی بین جوهر و بستر آن ایجاد شود. مطمئن باشید این نکته باعث پوشش صاف با سوراخ‌های کمتر در فرایند چاپ خواهد داشت.

انتخاب جوهر مناسب

برای چاپ روی فیلم پلی استر باید جوهرهایی را انتخاب کنید که کشش سطحی آنها از انرژی سطحی فیلم پلاستیکی کمتر باشد. به این ترتیب تصویر راحت‌تر و بهتر منتقل می‌گردد‌. لازم است بدانید اگر جوهر چنین خاصیتی را نداشته باشد، می‌توانید با افزودن الکل به جوهر یا برخی از حلال‌های مناسب، بستر مناسبی برای بالا بردن کیفیت چاپ فراهم کنید.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در صنعت چاپ و فرایندهای چاپی باید به مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از مواد اولیه مرغوب، جهت افزایش کیفیت کار و کاهش هزینه‌ها است. بر همین اساس باید بدانید استفاده از فیلم پلی استر در چاپ فلکسوگرافی با توجه به مزایا و ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند هزینه‌های چاپ و بسته‌بندی مواد مختلف را کاهش داده و به این ترتیب کیفیت چاپ را نیز افزایش دهد‌.

البته نکته مهمی که باید هنگام استفاده از فیلم‌های پلی استر مورد توجه قرار بگیرد، انجام محاسبات دقیق برای انتخاب فیلم مناسب در فرایند چاپ است. به این ترتیب می‌توانید به راحتی فرایند چاپ را گسترش داده و از مزیت‌های چشمگیر آن بهره‌مند شوید. همچنین باید به این نکته توجه کنید که نوع چاپ در نظر گرفته شده روی این مواد، جوهر استفاده شده و کیفیت مواد به کار رفته تاثیر مستقیمی بر کیفیت چاپ روی فیلم‌های پلی استر دارند.

فهرست مطالب

آخرین مقالات