هر آنچه که باید در مورد چاپ فلکسو بسته بندی بدانید

چاپ فلکسو بسته بندی

حتماً شما نیز تاکنون بارها بسته بندی‌های طرح‌دار مواد غذایی و یا سایر کالاها را دیده‌اید. ممکن است برای شما نیز این سوال ایجاد شده باشد که نحوه چاپ این طرح‌ها چگونه است و یا اینکه چند نوع دستگاه چاپ مختلف برای چاپ بر روی بسته بندی‌ها وجود دارد؟ عموماً برای چاپ بر روی بسته بندی‌های مختلف از دو نوع چاپ ‌فلسکو‌گرافی و هلیوگراور استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل چاپ فلکسو بسته بندی بپردازیم. لطفاً تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

چاپ فلکسو بسته بندی

چاپ فلکسوگرافی یا به اختصار چاپ فلکسو نوعی چاپ است که در آن یک صفحه انعطاف پذیر تحت عنوان کلیشه وجود دارد که از جنس ژلاتین بوده و با ورق کارتن به صورت مستقیم در تماس است. جالب است بدانید که این روش به دلیل انعطاف پذیری کلیشه، فلکسو نام گذاری شده است. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، در واقع تنها یکی از روش‌های چاپ بر روی بسته‌ بندی‌ها چاپ فلکسو بوده که شباهت زیادی با چاپ افست نیز دارد و تنها تفاوت چاپ فلکسو با افست وجود یک کلیشه منعطف است. توجه داشته باشید که در چاپ فلکسو از حروف و تصاویر برجسته فلزی استفاده می‌شود و به این ترتیب می‌توان از این روش چاپ بر روی انواع سطوح مانند، پلاستیک، فویل، سلفون، لیبل، کاغذ و غیره استفاده کرد.

نکته بسیار مهم در اینجا این است که بیشترین استفاده از چاپ فلسکو در صنایع مواد غذایی و بسته بندی مواد غذایی است. بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که این روش چاپ هیچ محدودیتی در تعداد محصول نداشته و به دلیل نوع دستگاه چاپ فلسکو، می‌توان از آن برای چاپ در سطوح بسیار بزرگ و وسیع نیز استفاده کرد.

ویژگی‌های منحصر به فرد چاپ فلکسو

روش فلکسو از جمله روش‌های چاپی است که در طول زمان پیشرفت و توسعه بسیار سریع‌تری نسبت به سایر روش‌های چاپ داشته است. در این بخش به معرفی ویژگی‌های منحصر به فرد روش چاپ فلسکو می‌پردازیم.

 1. یکی از مزیت‌های چاپ فلکسو بسته بندی، قابلیت چاپ بر روی انواع مختلف سطوح است که باعث شده تا طیف وسیعی از محصولات با این روش قابل چاپ باشند.
 2. در این روش چاپ از دامنه رنگی گسترده‌ای بر پایه یک حلال و یا بر پایه آب برای چاپ بر روی انواع سطوح چاپی مانند فیلم‌های پلیمری، کاغذ و مقوا، فویل‌های فلزی یا آلومینیومی و غیره استفاده می‌شود. از جمله محصولاتی که با این روش چاپ شده‌اند، می‌توان به روزنامه، جعبه‌های مقوایی و فلوت دار، بسته‌های منعطف مانند کیسه‌های نایلونی، بسته بندی‌های بهداشتی و غذایی، انواع برچسب، لیوان‌های کاغذی، پاکت‌های مختلف و کاغذ دیواری اشاره کرد.
 3. از آنجایی که چاپ فلکسو یک فرآیند چاپی بسیار ساده است، در نتیجه می‌توان از آن در هر مکانی و برای چاپ بسته‌بندی‌های مختلف استفاده کرد.

موارد استفاده از روش چاپ فلکسو

 1. از این روش چاپ بر روی لفاف‌های بسته بندی نیز استفاده می‌شود.
 2. استفاده از چاپ فلکسو بر روی مجلات و روزنامه‎ها نیز رواج دارد.
 3. برای چاپ بر روی انواع نایلون و نایلکس نیز از چاپ فلسکو استفاده می‌شود.
 4. طرح‌های چاپ شده بر روی بسته بندی مواد غذایی نیز با استفاده از این روش چاپ است.
 5. استفاده از چاپ فلکسو بر روی کتاب‌ها و فرم های اداری نیز بسیار معمول است.
 6. استفاده از چاپ فلکسو بر روی فویل‌ها و سلفون‌ها نیز بسیار رایج است.
 7. استفاده از انواع دستگاه‌های چاپ فلکسو برای طرح دار کردن لیبل‌ها، کارتن‌ها و انواع پاکت و ساک‌های کاغذی و پلاستکی استفاده می‌شود. 

آشنایی با مراحل و نحوه انجام چاپ فلکسو

چاپ فلکسو یک روش چاپ مستقیم بوده که برای چاپ از تعدادی کلیشه برجسته استفاده می‌شود. بهتر است بدانید که عملکرد این کلیشه‌ها به این صورت است که آن قسمتی که باید چاپ شود، بالاتر از قسمتی قرار می‌گیرد که چاپ نمی‌شود. سپس در ادامه فرآیند چاپ فلکسو بسته بندی، بعد از قرارگیری کلیشه، عکس‌ها و نوشته‌ها با استفاده از موادی که غالباً از جنس فتو پلیمری هستند، قالب گیری شده و بعد از ایجاد طرح‌ها و نوشته‌ها کلیشه را در محل مناسب خود با غلطک مخصوص نصب و ثابت می‌شود. در حالت انتقال چاپ بر روی سطح مورد نظر مراحلی به نام آنیلوکسی نیز انجام می‌شود.

در مراحل آنیلوکسی، مرکب از منبع مرکب به کلیشه رسیده و در نهایت این رنگ به سطحی که باید چاپ شود، منتقل می‌شود. توجه داشته باشید که بر روی آنیلوکسی تعدادی حفره قرار داشته که تعداد این حفره‌ها با توجه به نوع و کیفیت چاپ متفاوت خواهد بود.

معایب و مزایای روش چاپ فلسکو

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، موارد استفاده از چاپ فلسکو بسیار وسیع بوده و از این روش برای چاپ اطلاعات مختلف بر روی متریال‌های متنوع استفاده می‌‍‌‌شود. در این بخش قصد داریم به مزایا و معایب این روش چاپ بپردازیم.

مزایا چاپ فلکسو

 • پلیت‌های مورد استفاده در این روش نسبتاً ارزان و قیمت چاپ فلسکو مقرون به صرفه است.
 • مرکبی که در این روش چاپ استفاده می‌‌شود، به سرعت خشک می‌شد.
 • سرعت بالا در فرآیند راه اندازی و اجرا یکی دیگر از مزیت‌های این روش محسوب می‌شود.

معایب چاپ فلکسو

 • متاسفانه در این روش چاپ پس از مدتی امکان تغییر رنگ وجود دارد.
 • این روش چاپ نسبت به سایر روش‌های چاپ، متاسفانه از نظر کیفیت یک روش نامناسب و ضعیف به شمار می‌آید‌.

کلام آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به طور کامل به توصیف چاپ فلکسو بسته بندی و بیان ویژگی‌های آن بپردازیم. اگر شما نیز تجربه‌ و یا اطلاعاتی در این زمینه دارید، لطفا در قسمت نظرات با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید.

فهرست مطالب

آخرین مقالات