جایگاه چاپ روتوگراوور در بسته بندی محصولات چرم مصنوعی

صنعت چاپ از جمله صنایعی است که در گذر زمان با پیشرفت تکنولوژی به طور مدام از ابزار و روش‌های جدیدی برای انجام عملیات چاپی استفاده می‌کند. بنابراین در این صنعت با وجود چاپگرهای جدید به ویژه محصولات دیجیتالی، روش‌های گذشته منسوخ گشته و جای خود را به جدیدترین فرایندهای چاپی داده‌اند. چاپ روتوگراوور یکی از روش‌های نوین چاپی است که باتوجه به نحوه عملکردی که دارد، می‌تواند عملیات چاپی را روی بسیاری از متریال‌ها مانند کاغذ، پارچه، چرم و غیره انجام دهد. در همین راستا قصد داریم در این فرصت در خصوص جایگاه چاپ گراوری در بسته‌بندی محصولات چرم مصنوعی توضیحاتی را خدمتتان ارائه نماییم.

چاپ روتوگراوور چیست؟

چاپ گراوری یکی از روش‌های جدید به وجود آمده در صنعت چاپ بر پایه چاپ اینتاگلیویی یا چاپ فرو رفته است. در واقع به دلیل اینکه در صنایع مختلف می‌توان با استفاده از چاپ گراوری، فرایند چاپ تصاویر و محتوای مورد نظر را روی متریال‌های رولی انجام داد‌، این متد چاپی با نام روتوگراور شهرت یافته است.

خوب است بدانید باتوجه به نحوه عملکردی که این روش چاپی دارد، خروجی آن بر روی متریال‌های مختلف از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین درحال حاضر به عنوان یکی از بهترین روش‌های چاپی دیجیتال شناخته می‌شود.

نحوه عملکرد روتوگراور

در فرایند چاپ گراوری در ابتدا طرح مورد نظر روی حفره‌های بسیار ریز و ذره‌‌‌بینی یک سیلندر فلزی از جنس مس حک می‌شود. سپس تصاویر از دستگاه با اعمال فشار بر سطح متریال مورد نظر که می‌تواند چرم، پارچه کاغذ و غیره باشد منتقل می‌گردد. البته باید بدانید باتوجه به اینکه از فلز مس در فرایند چاپ گراوری استفاده می‌شود، هزینه‌های نهایی چاپ در تیراژ پایین بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین می‌توان گفت صنعت روتوگراور، برای چاپ در تیراژ بالا روی متریال‌های خاص مثل چرم در صنایع مختلف بسته‌بندی محصولات چرمی گزینه بسیار مناسبی به حساب می‌آید‌.

همچنین در خصوص نحوه چاپ روتوگراوور بر روی متریال‌های مورد نظر مثل چرم باید بدانید که سیلندرهای فولادی که با مس پوشیده می‌شوند، توسط لیزر و یک الماس تراش می‌خورند. از طرفی با توجه به اینکه مس فلزی بسیار نرم است، می‌توان حفره‌های روی آن را که سلول نام دارند با ظرافت بسیار زیادی حک نمود. پس تصاویری که توسط این سلول‌ها بر روی متریال مورد نظر، در فرایند چاپ ایجاد می‌شوند از وضوح و کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود.

چاپ بر روی متریال چرم

امروزه برندها و کسب‌وکارهای مختلفی در زمینه‌های متفاوت ‌تجاری در حال فعالیت هستند. به طوریکه برای موفقیت در کار و رقابت تنگاتنگ با رقیبان، به روش‌های مختلفی متوسل می‌شوند. یکی از این روش‌ها استفاده از بهترین متریال‌ها و شکیل‌ترین آنها در دسته‌بندی محصولات تولیدی برای عرضه به بازار است.

در حال حاضر  بسته‌بندی با متریال چرم یکی از ایده‌های پرفروش، بسته‌بندی محصولات لاکچری و شکیل به حساب می‌آید که می‌تواند آمار فروش کسب‌وکارها را افزایش دهد. به همین دلیل امروزه استفاده از بهترین فرایند چاپ برای تولید محصولات چرمی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صنعتگران در اجرای فرایندهای چاپی محسوب می‌شود.

از طرفی با توجه به اینکه چرم از جمله متریال‌های بسیار ماندگار است که در طول زمان کیفیت و استحکام خود را حفظ می‌کند، استفاده از آن در صنعت بسته‌بندی جایگاه ویژه‌ای دارد. انعطاف‌پذیری، سبک بودن چرم، ثبات رنگ و مقاومت در برابر تغییرات آب‌وهوایی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این متریال به حساب می‌آیند. باید بدانید وجود چنین ویژگی‌هایی در چرم سبب گردیده، تصاویر چاپ شده بر روی آن از ثبات و دوام بالایی برخوردار باشند. در نتیجه متریال چرم توانسته در صنعت چاپ و بسته‌بندی محصولات تجاری طرفداران بسیاری را به خود اختصاص دهد.

انتخاب بهترین نوع چاپ روی چرم

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد چاپگرهای دیجیتال، فرایند چاپ روتوگراوور به عنوان یکی از بهترین روش‌های چاپی برای حک تصاویر بر روی متریال چرم محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که با توجه به نحوه عملکرد چاپ گراوری، طرح‌هایی که بر روی متریال چرم چاپ  می‌شوند، کیفیت بسیار بالایی دارند. به طوری‌که می‌توانند دوام و کیفیت خود را در طول زمان حفظ ‌کنند.

چاپ بر روی چرم مصنوعی یا چرم طبیعی؟

با توجه به ساختاری که چرم طبیعی دارد، استفاده از آن در فرایند چاپ بسیار چالش برانگیز است. در واقع به دلیل اینکه چرم طبیعی سرعت فرایند و عملیات چاپی را کاهش می‌دهد و باعث آسیب زدن به دستگاه چاپگر می‌شود متریال مناسبی برای چاپ به حساب نمی‌آید‌. علاوه بر آن این متریال از چرم مصنوعی گران‌تر است و احتمال آسیب رسیدن به بافت آن در فرایند چاپی بسیار زیاد است. بنابراین در حال حاضر برای استفاده در صنعت بسته‌بندی و چاپ ترجیحا از چرم مصنوعی استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از چرم مصنوعی در چاپ گراوری

با توجه به اینکه چرم مصنوعی ویژگی‌های فنی از قبیل ضخامت مناسب، برخورداری از سطح صاف و یک‌دست، قابلیت تولید در ابعاد و اندازه‌های مختلف را دارد، بستر مناسبی برای به کارگیری در بسته بندی محصولات چرم مصنوعی در صنعت چاپ به کمک دستگاه چاپی روتوگراوور را ایجاد می‌کند.

بر این اساس باید بدانید یکی از مزایای مهم چاپ به کمک این فرایند چاپی بر روی چرم مصنوعی تولید محصولات بسیار خاص و بی‌نظیر در صنعت تبلیغات به حساب می‌آید. همچنین امکان استفاده از رنگ‌های مختلف بر روی چرم مصنوعی به کمک فرایند چاپ مستقیم گراوری از دیگر مزیت‌های استفاده از این متریال در صنعت چاپ محسوب می‌شود.

علاوه بر آن با توجه به اینکه فرایند چاپ روتوگراوور به صورت مستقیم بوده و نیازی به کلیشه، فیلم و زینک ندارد می‌توان به راحتی طرح‌های مختلفی را در تیراژ بالا روی محصولات چرم مصنوعی چاپ نمو‌د. همچنین استفاده از روش روتوگراور یا فرو رفته روی این متریال باعث می‌شود هزینه‌های چاپ تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

لازم به ذکر است که امکان چاپ بر روی رول‌های بسیار بزرگ چرم مصنوعی به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورها و ویژگی‌های استفاده از این فرایند چاپی شناخته می‌شود. باید بدانید همین مسئله ضمن بالا رفتن سرعت چاپ، هزینه‌های فرایند چاپ اعم از دسته کردن وسایل چاپ شده و استفاده از اپراتورهای انجام فرایند چاپ را تا حدود بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

کاربردهای چاپ چرم

از مهم‌ترین کاربردها و مصارف چاپ گراوری بر روی متریال چرم به ویژه چرم مصنوعی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. چاپ بر روی محصولات تبلیغاتی چرم مانند کیف، کفش، کمربند، آلبوم، سررسید و غیره برای معرفی برند یا محصولات یک شرکت
 2. تولید محصولات چرمی لوکس مانند کیف، کفش و مبلمان برای بالا بردن جذابیت و زیبایی آنها
 3. تولید محصولات چرمی صنعتی مانند قطعات خودرو، تجهیزات پزشکی و غیره به منظور بالا بردن مقاومت و دوام بیشتر محصولات

مزایای چاپ روتوگراوور بر روی بسته‌بندی محصولات چرم مصنوعی

به عنوان مزایا و ویژگی‌های استفاده از این روش چاپی برای بسته‌بندی محصولات چرم مصنوعی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کیفیت بالای چاپ نسبت به سایر فرایندهای چاپی
 • سرعت انجام چاپ تصاویر
 • امکان چاپ در تیراژ زیاد با کیفیت بالا
 • امکان انتقال مرکب ثابت‌تر با کیفیت بیشتر در فرایند چاپ
 • خشک نشدن مرکب در هنگام چاپ و حک تصاویر
 • یک بار مصرف نبودن سیلندرهای چاپ در فرایند چاپ تصاویر
 • بی بو بودن محصولات چاپ شده
 • کیفیت رنگ‌های چاپ شده به دلیل ضخامت و غلظت پایین مرکب منتقل شده بر روی سطح چاپی در فرایند چاپ روتوگراوور
 • کیفیت بالا در نشان دادن ریزکاری‌های تصویر
 • امکان پیروی از استانداردهای مشخص برای استفاده از انواع مرکب و حروف چاپی روی سطح مورد نظر
 • عدم نیاز به روش‌های کنترل مخزن مرکب به دلیل چاپ مستقیم در انجام عملیات چاپی

هزینه‌های چاپ روتوگراوور روی چرم مصنوعی

هزینه چاپ مستقیم بر روی چرم از فرمول خاصی پیروی نمی‌کند و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. عوامل مانند متراژ کل چرم استفاده شده، نوع طرح در نظر گرفته شده برای چاپ، سایز طرح، تعداد تیراژ چاپ، تعداد طرح‌های در نظر گرفته شده و غیره از جمله پارامترهای تعیین هزینه‌های چاپی به حساب می‌آیند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در خصوص مشخصات و ویژگی‌های چاپ گراوری بر روی متریال چرم توضیحاتی را خدمتتان ارائه نماییم. در همین راستا باید بدانید یکی از مهم‌ترین نکات انجام این نوع از عملیات چاپی روی چرم مصنوعی، استفاده از طاقه‌هایی است که لبه‌هایی صاف، مرتب و برش خورده داشته باشند. کیفیت بالای چرم استفاده شده در فرایند چاپ، نکته دیگری است که باید در این فرایند مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذکر است سطح ناهموار و مشکل‌ساز چرم باعث از بین رفتن فرایند چاپ و ناهماهنگی بین طرح مورد نظر روی قسمت‌های مختلف متریال در نظر گرفته شده در تیراژ بالا می‌شود. بنابراین برای بالا رفتن کیفیت کار باید از مرغوبیت متریال استفاده شده در فرایند چاپی اطمینان حاصل نمایید.

فهرست مطالب